Friday, October 16

FrillyFrugalFriday - Yo! It's super Easi!

Something I've been meaning to share for aaaaages is how our Easiyo saves us heaps of money!

We make 1 litre of yoghurt and it lasts us about 5 days (yes, that's 200ml a day!).  With us going through so much yoghurt, especially in the summer months - and it costs us $3.74 for a litre.

The quality is that of Jalna - custardy, thick and full of flavour - so based on that quality - the cost - $6.18 for a litre of Jalna.  So for us, that saves us $14.72 a month in yoghurt.  The maker is about $20.00 -$23.00 these days so you could, if you use or eat the same or more yoghurt, you could recoup your costs in just 6 weeks.  The great thing about the maker too is that it comes with the 1 litre container, but also two snack ones, for taking out or school or work lunches.  We actually have two, we had one and picked up another on sale for $10.

Our favourite mixes are:
Greek or Natural (I use this to make dips or cook with)

But there's many, MANY more including drinking yoghurt, low fat, organics - lots!

How do you do it?
  • Get the 1 litre container, fill half with water from the tap, empty packet mix in, fill to about an inch from the top with water.  stir with a fork to combine and screw top on tight, give it a good shake.  
  • Boil the kettle and put your container in the maker (no electricity required!) 
  • Pour boiling water down the sides of the container until the maker is full to the rim, put the lid on the maker and leave overnight or at least 12 hours.  It should be thickened before you put in the fridge... 
  • Chill for an hour and serve.

We fed Easiyo to the girls from the time they turned one.
Now the next stage moving on from Easiyo is making your own with milk powder.. but I'll share that another day!
Print this post in friendly format

5 lovely comments:

Anonymous said... [Reply to this amazing comment]

Does Easiyo yoghurt contain gelatine?

Katy on October 16, 2009 at 8:20 AM said... [Reply to this amazing comment]

I've given it a go, but we're not fans here :( Great savings though!

mum/toddler/babe on October 16, 2009 at 8:59 AM said... [Reply to this amazing comment]

We love Easiyo here too. Our fave is the mango!!

We also love the Farmers Union Greek style yoghurt at the moment so the Easiyo has had a bit of a break!

Danie on October 16, 2009 at 1:41 PM said... [Reply to this amazing comment]

I really need to get a new one, somehow the inside of mine split!

Little Blonde Riding Hood on October 18, 2009 at 1:00 AM said... [Reply to this amazing comment]

I like the mango one the best too but strawberry is a close second.

Anon-It doesn't contain Gelatine.


Frills in the Hills Copyright © 2009-2015